A távcső és a mikroszkóp születése

Mióta létezik a mikroszkóp kifejezés?
1625-től
1634-től
1635-től
1624-től
Mikre vonatkozott még a mikroszkóp elnevezés régen?
távcsövekre
egy kabaréműsorra.
nagyitókra
egy tudományágra.
A Newton által tervezett teleszkóp másolata.

Időrendben haladva most az optikai eszközök sorában a mikroszkóp következne. Gyűjteményünkben a mikroszkóp - láthatóan - kiemelt helyet kapott. A mikroszkóp 16.század végén való megszületéséről, történetéről ezért egy önálló összeállítást adunk át a kedves látogatónak. Most csak annyit említünk meg, hogy a mikroszkóp elnevezés 1625-től G. Fabar-től származik és jó ideig ez a távcsövekre is vonatkozott. Később, a távcsövek fejlődése során - a funkciókülönbségnek megfelelően - válik szét az elnevezés mikroszkóp, ill. teleszkóp terminusokra.

Jól ismert a távcső születésének története is. A távcső feltalálásának mondája szerint, 1608-ban egy Lippershey nevű szemüvegcsiszoló a hibás lencséket gyermekeinek adta, hogy játsszanak vele. Állítólag a gyerekek jöttek rá, hogy két lencséből messzelátót lehet csinálni. Az erről az eszközről tudomást szerző Galilei már a maga készítette távcsöveivel elkezdte híres kísérleteit. Megfigyelte, hogy a Hold felszíne nem sima, mint ahogy eddig hitték, hanem egyenetlen. Észrevette, hogy a Tejút csillagok sokaságából áll, továbbá felfedezte a Jupiter holdjait, és tanulmányozta a Szaturnuszt, a napfoltokat és a Vénusz fázisait. A Galileiről elnevezett ezen távcső objektívje egy gyűjtő- és okulárja egy szórólencse. A holland távcsőnek nevezett eszközre jellemző a kicsiny látómező és nagyítás, előnye viszont a rövid tubushossz és az egyenes állású képalkotás. A fénytörés törvényét Snellius (1626-ban), ill. Descartes (1637-ben) alkotják meg.

Ki szerkesztette meg az úgynevezett csillagászati távcsövet?
Galilei
Kepler
Neil Amstrong
Kulin Ferenc(magyar csillagász)

Az un. csillagászati távcsőt 1611-ben szerkeszti meg J. Kepler. Ez a távcső is két lencséből áll: az egyik, amely létrehozza a képet, ez az objektív, a másik a képet nagyítja, ez az okulár. A Kepler-távcsőnél a nagyítás felső határának az optikai elemek minőségéből fakadó képalkotás milyensége szab határt. Lényegében a Galilei- és a Kepler-féle távcsövek alkotják a lencsés távcsöveket, az ún. refraktorokat.

www.nepviseleteink.hu

Az oldalt készitette: a MáTéML csapata a A Kecskemét Főiskola GAMF Karának weblap-készítő versenye (2009) megbízásából. Minden jog fenntartva!